środa, 4 kwietnia 2012

Porozmawiajmy o alergii

"Dorośli nigdy nie rozumieją niczego sami i dzieci są zmęczone wiecznym udzielaniem im wyjaśnień." (Antoine de Saint-Exupéry — Mały Książę)


Alergia, niezależnie od postaci (wziewna, kontaktowa, pokarmowa) staje się coraz poważniejszym problemem społeczeństw rozwijających się i wysoko rozwiniętych. Liczba dzieci chorych na alergię drastycznie rośnie, dziś jest ich o ponad 18% więcej niż 10 lat temu. Także w Polsce alergia staje się powszechnym schorzeniem wśród dzieci, choć często gęsto nasze podejście do tej choroby nie nadąża, za jej rozprzestrzenianiem się i najnowszymi ustaleniami lekarzy i badaczy. 
Alergia to dolegliwość nie tylko fizyczna ale i społeczna, dotyka bowiem pacjenta/dziecko nie tylko w sferze ograniczeń i zaleceń lekarskich dot. funkcjonowania organizmu (specjalistyczne diety, leki, odczulanie, ryzyko częstszych infekcji) ale także w sferze jego aktywności społecznej, co dla dzieci bywa bardziej uciążliwe i dokuczliwe, niż zakaz jedzenia np. słodyczy z uwagi na zawarte w nich konserwanty.

O tym jak poważnym problemem jest alergia świadczyć może tempo pojawiania się nowych serwisów internetowych dla alergików.

Jeszcze do niedawna alergia  nie była postrzegana jak choroba, a raczej jako przypadłość dzieci, z którymi rodzice za bardzo się "cyckają". W czasach PRL-u rodzice takich dzieci najczęściej musieli radzić sobie sami np. ze zorganizowaniem preparatów mlekozastępczych dla dzieci z alergią na biało krowie. Teraz jest inaczej, świadomość jak poważną chorobą jest alergia wzrasta, dostęp do specjalistów jest coraz lepszy, tak samo do leków, czy preparatów mlekozastępczych. Choć chciałoby się np. aby ich ceny były bardziej przystępne, ale cóż nie można mieć wszystkiego od ręki ....

Dzisiaj trochę teorii  w przystępnej pigułce.

ALERGIA to taki stan, w którym kontakt (ponowny) z czynnikiem/ substancją nie szkodliwą  (np. mlekiem, orzechami, pyłkami traw, drzew itp.) wywołuje u danej osoby odpowiedź ze strony układu immunologicznego, skutkiem czego są niekorzystne dla organizmu reakcje nadwrażliwości : miejscowe lub o charakterze ogólnym.

Alergia może pojawić się w każdym wieku, choć częściej u dzieci niż  wieku dorosłym. Alergia jest chorobą, chorobą przewlekłą ale uleczalną.

Z uwagi na drogę kontaktu organizmu z alergenem możemy wyróżnić :


  1. alergię wziewną - pyłki, grzyby, pleśnie, roztocza kurzu domowego;
  2. alergię pokarmową - wywoływaną przez spożyte przez nas pokarmy (uczulić może w dosłownie wszystko)
  3. alergię kontaktową  - wywoływaną przez kontakt naszej skóry z substancją uczulającą: metale sztuczne, chrom, nikiel, proszki do prania, płyny do płukania tkanin, a także zwykłe kosmetyki pielęgnacyjne.
Choć alergia to poważna choroba, należy pamiętać o tym, że większość dzieci odpowiednio prowadzonych przez lekarza alergologa wyrasta z niej do 3 roku życia. Z alergią można nauczyć się żyć, ale z całą pewnością nie należy jej bagatelizować, nawet wówczas kiedy nasze dziecko ma bardzo słabe objawy alergii, na niewiele produktów. Pamiętajmy o tym, że nie leczona prawidłowo alergia może prowadzić do tzw. marszu alergika. To taki stan, w którym małe dziecko cierpiące na alergię pokarmową np. skazę białkową, nie tylko nie wyrasta ze schorzenia ale  z wiekiem się ono zaostrza, aby w wieku przedszkolo-szkolnym przerodzić się w alergię wziewną a następnie w astmę.
Nie panikujmy zatem z powodu alergii naszego dziecka, ale podchodźmy do niej racjonalnie i poważnie. Nikt z nas nie chce przecież własnego dziecka uczynić inwalidą za nim zacznie ono poznawać świat na własną rękę.

Jako matka dziecka, które na alergię choruje od 6 tygodnia życia wiem doskonale jak upierdliwą jest ona chorobą. Wiem też, że zdrowe podejście do niej wiele może nam ułatwić nie zatruwając życia maluchowi .... są też plusy alergii pokarmowej....np. mój syn z uwagi na złą tolerancję słodyczy pierwsze prawdziwe słodkości zaczął spożywać dopiero w wieku 3,5 roku, zaowocowało to nad wyraz pięknymi i zdrowymi zębami, w co z kolei nie mogła uwierzyć dentystka ;)

W następnych postach opiszę swoje doświadczenia z alergią, począwszy od samego początku, czyli od 6 tyg. życia Pierwszego. Jak się objawiła? Jak sobie radziliśmy? Na co warto zwracać uwagę a na co uważać? Czym jest reakcja krzyżowa, dlaczego częściej alergicy się przeziębiają i jak pilnować lekarzy aby przepisywane leki nie wykluczały się z alergicznymi  itd.

W sieci znajdziecie też mnóstwo fachowych serwisów dla alergików gdzie będziecie mogli sprawdzić aktualny kalendarz pyleń i zdobyć wiele cennych informacji. Poniżej kilka linków.

http://alergia.med.pl/ - sklep dla alergików

Brak komentarzy: